Jizerská magistrála

31.12.2020

Jizerská magistrála je rozsáhlá soustava lyžařských respektive turistických tras na české straně Jizerských hor. V současné době je dlouhá přes 180 km. 

Zima

Strojová úprava tratí vznikla roku 1984 z iniciativy pořadatelů Jizerské padesátky, kteří chtěli umožnit účastníkům závodu trénink nejen před samotným závodem, ale i v průběhu celé zimní sezóny. Díky široké podpoře se v Jizerských horách začala poprvé v Čechách upravovat lyžařská stopa pro širokou veřejnost. Od roku 1999 je magistrála spravována a upravována Jizerskou obecně prospěšnou společností, založenou obcí Bedřichov za účelem zkvalitnění celoroční úpravy tras a dalšího rozvoje turistického ruchu v Jizerských horách. Na úpravu tratí získává příspěvky od měst, obcí, Libereckého kraje, firem a soukromých dárců. V Bedřichově jsou dvě nástupní místa, a to Maliník a Stadion. U obou nástupišť jsou rozsáhlá parkoviště.

Léto

Mimo zimní sezónu je pro turisty využitelná část Jizerské lyžařské magistrály se zpevněnými cestami. Tím se otevírá možnost návštěvy Jizerských hor cyklistům, vozíčkářům i rodinám s kočárky. Pro bezpečnost chodců byla oddělena jejich trasa od cyklistické, a tak vznikla Jizerská magistrála pro pěší turistiku, která je součástí projektu Nová Hřebenovka. Tipy na výlety za nejrůznějšími zajímavostmi (včetně délky doporučené trasy) najdete na jizerskaops.cz

Lyžařské stopy vyvedou nadšence zimního sportu nejen ze známých středisek, Bedřichova a Jizerky, ale i z dalších nástupních míst jako Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově, do přírody Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory za zážitky a výkony. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí, např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích, mohou lyžaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně.

O úpravu tratí v Jizerských horách se již od konce roku 1999 stará Jizerská, o. p. s., založená obcí Bedřichov. Peníze na úpravu tratí získáváme od měst a obcí, Libereckého kraje, sponzorů a dárců, ale i od samotných lyžařů, kteří si zimu bez běhání na lyžích neumí představit.

Úprava běžeckých tratí má v Jizerských horách nejdelší historii v republice, začalo se s ní již v roce 1984!

Kde zaparkovat

Bedřichov:
Maliník - kapacita parkoviště: 90 míst. ČSAD Liberec, zastávka Maliník
Stadion - kapacita parkoviště: 170 míst. MHD Jablonec nad Nisou, zastávka Bedřichov U Stadionu, bus č. 1; ČSAD Liberec, zastávka Bedřichov

Liberec:
Česká chalupa - MHD Liberec, zastávka Rudolfov, bus č. 18, 19
Rudolfov - MHD Liberec, zastávka Rudolfov elektrárna, bus č. 18

Janov nad Nisou:
Hrabětice - kapacita parkoviště: 100-120 míst. ČSAD Liberec, MHD Jablonec nad Nisou, bus č. 6, zastávka Hrabětice, kaplička

Jablonec nad Nisou:
Břízky - MHD Jablonec nad Nisou, zastávka Mšeno, škola

Jizerka:
Mořina - kapacita parkoviště: 70 míst
Hraniční přechod - most přes Jizeru/Orle

Albrechtice v Jizerských horách:
Mariánská hora - kapacita parkoviště u požární zbrojnice: 40 míst

Josefův Důl:
Peklo - kapacita parkoviště v centru obce u parku: 20 míst
Horní Maxov - Lesana
Hotel Maxov

Horní Polubný:
Václavíkova studánka - kapacita parkoviště u kostela v Horním Polubném: 20 míst
U silnice spojujíci Kořenov střed s Polubným, cca 80 parkovacích míst

Kořenov:
Martinské údolí - kapacita parkoviště u hřiště: cca 20 míst
Střed (zastávka Bus u motorestu v Příchovicích) - v tomto místě se spojuje Jizerská magistrála s tratěmi projektu "Krkonoše - lyžařský běžecký ráj", cca 40 parkovacích míst
Nádraží ČD - spojnice od nádraží v Kořenově do Jizerské magistrály (úprava skútrem)

Nové Město pod Smrkem:
U spálené hospody - parkovací místa na náměstí, kapacita cca 20 míst, parkovací prostor u Juniorcampu, cca 20 míst

Smědava:
Kapacita parkoviště: 80 míst

Oldřichov v Hájích:
Na Pilách - parkovací plocha u vstupu na magistrálu: kapacita: 8-10 míst

Desná v Jizerských horách:
Soušská přehrada - kapacita parkoviště: 35 míst

Samolepky a odznaky pro lyžaře

Od prosince 2012 máte v rámci veřejné sbírky, která je povolena Krajským úřadem Libereckého kraje, možnost zakoupit na řadě prodejních míst samolepky a odznaky na podporu Jizerské magistrály. Výše příspěvku činí 100% z ceny prodávaných předmětů.

Cena za výrobu, propagaci a distribuci samolepek a odznaků se pohybuje v řádu desetitisíců korun (pro jeden předmět pak v řádu korun).

Skibus

Trasa: Jablonec nad Nisou - Janov nad Nisou - Bedřichov - Severák - Hrabětice - Horní Maxov - Josefův Důl - Albrechtice v J/h - Tanvald - Desná v J/h - Albrechtice v J/h a zpět.

Skibus bude v provozu pouze při provozu lyžařských areálů.

Přímý odkaz na skibus naleznete zde